Επίσημο Πρόγραμμα Reworks 2014
ΤΕΤΑΡΤΗ 17/9
ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Reworks Festival Opening Concert
22:00 Max Richter, Recomposed : Vivaldi The Four Seasons
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/9
FREESTAGE
17.00 – 19.30 Cruz (Deep Electric, Greece)
19.30 – 21.00 Chris Tek (Greece)
21.00 – 22.00 And.id (Mobilee/NON, Greece)
22.00 – 23.00 Jose Amba (Street Outdoors, Greece)
BlOCK33
Reworks Warehouse
23.30 – 01:30 Terje Bakke (Visionquest, Norway)
01.30 – 03.00 Flooder & Bazel (Sektor 909, FYR)
03.00 – 06.00 Nina Kraviz (Trip, Russian Federation)
Reworks Club
23.30 – 01:30 Darktom & George Adi (NON, Greece)
01.30 – 03:00 Nikola Gala (Rekids, Greece)
03.00 – 06.00 Ben Klock (Ostgut Ton, Germany)
ΣΑΒΒΑΤΟ 20/9
MYLOS
Reworks Atrium
Reworks Opening set
19:30 – 20:45 TBA
21.00 – 22:15 Jessie Ware Live (Island Recs, UK)
22:30 – 00:00 Fritz Kalkbrenner Live (Suol, Germany)
Reworks Warehouse
23:00 – 00:30 9West Live (Dessous, Greece)
00:30 – 02:00 Nice7 (Noir/Defected, IT)
Heidi Presents The Jackathon Jams showcase
02:00 – 04:30 Heidi (Jackathon, Canada)
04.30 – 06.30 Magda (Items & Things, USA)
06:30 – 07:30 Viton (Playground, Greece)
Reworks Club
Red Bull Music Academy Presents
23:00 –23.45 Yodashe Live (RBMA, Greece)
23.45 – 01:00 And.id (Mobilee/NON, Greece)
01:00 – 02:30 Henrik Schwarz Live (Innervisions, Germany)
02:30 – 03:30 Mr.Statik (Bpitch cntrl, Greece)
03:30 – 05:00 Octave One Live (430West, USA)
05:00 – 06:30 Cosmin TRG (50 Weapons/Fizic, Romania)
Reworks Lab
00:00 – 00:45 Tendts Live (Lower Parts, Greece)
00.45 – 01.30 Arki (Greece)
01:30 – 03:00 The Field Live (Kompakt, Sweden)
03:00 – 04:30 Barker (Leisure System, UK)
04.30 – 05.30 Kabelsalat & Rhyleb (Be Uncensored,Greece)
Reworks Air Stage
CU Onstage contest winner
23:30 – 00:30 Mageo (, GR)
00.30 – 01:15 Dreamachinery Live (Republic, GR)
Techno Taverna presents
01:15 – 02:30 Stassy (Techno Taverna, Germany)
02:30 – 04:00 Alix Alvarez (Ovum, USA)
04:00 – 06:00 Dennis Ferrer (Objektivity, USA)
Reworks Saturday Closing set
06:30 – end Ison / Actor One (Kindisch, Greece)
Reworks Factory
00.00 – 05.00 Brainstorm Showcase (Brainstorm, Greece)
Reworks Library
00.00 – 02.30 Nightmares on Wax (Warp, UK)
02.30 – 05.00 Fortuna Records showcase (Fortuna, Israel)
ΚΥΡΙΑΚΗ 20/9
THE MET
16.00 – 18.00 Andreas Athineos (chicness, Greece)
18.00 – 20.00 Alex Dimou (Get Physical, Greece)
20.00 – 22.00 Secret Guest
22.00 – 24.00 Agoria (Innervisions / Infine, France)